Сорго алепське (гумай)

сорго.jpgСо́рго але́пське або гумай (Sorghum halepense (L.) Pers.) — рослина родини тонконогових (Poaceae), багаторічний коренепаростковий бур'ян, теплолюбний, віддає перевагу пухким, родючим ґрунтам, не витримує засолених, сухих і щільних ґрунтів.
Батьківщина гумаю — країни Середземномор'я, Близький Схід. широко розповсюджене в країнах з тропічним і субтропічним кліматом. Засмічує всі культури, сади, виноградники. Рослина отруйна.

Стебло - пряме, висотою 1-2 м, товщиною до 1 см. Листки - лінійно-ланцетні, довжиною до 5 і шириною 2 см, голі, по краях гостро-шорсткі. Перший листок сходів лінійно-ланцетний або ланцетний, довжиною 20--25 і шириною 3-4 мм, темно-зелений, голий, лише по краю тонкошорсткий. Суцвіття - волоть до 40 см, розлога і довгаста, багатоколоскова. Колоски двостатеві, сидячі, яйцеподібні, опушені, з колінчастим остюком завдовжки до 14 мм. Коренева система у вигляді підземних стебел з вегетативними бруньками і бічних розгалужень проникає в грунт на глибину до 80 см. Кореневища бувають трьох типів: первинні, що йдуть вертикально, вторинні - горизонтальні, що утворюють нові рослини, і третинні, або запасні, які відходять від нових рослин. Насіння. Плід - плівчаста зернівка. Форма - овальна, квіткові луски якої опадають разом із колосковими. Розмір - довжина 4-5, ширина 1,5-2, товщина 1-1,25 мм Маса 1000 зернівок - 4,5-9,5 г. Розвиток. Сходить - в березні - травні. Цвіте - в липні - серпні. Плодоносить - з серпня по жовтень. Біологічні особливості. Максимальна плодючість - 8000 зернівок. Глибина проростання - не більше 10-12 см, відрізки кореневищ приживаються на глибині не більше 30 см Життєздатність у грунті - до 5 років. Екологічні умови. Температура проростаня - мінімальна : +10...+12, оптимальна : +30...+35°. Кореневища вимерзають при температурі -15° Вимоги до вологи - віддає перевагу перезволоженим землям. Поширення. Поширений в Криму, Дніпропетровській і Одсській областях на полях, біля каналів зрошувальних систем, у садах і на городах.

Морфологічна будова Стебло - пряме, висотою 1-2 м, товщиною до 1 см. Листки - лінійно-ланцетні, довжиною до 5 і шириною 2 см, голі, по краях гостро-шорсткі. Перший листок сходів лінійно-ланцетний або ланцетний, довжиною 20--25 і шириною 3-4 мм, темно-зелений, голий, лише по краю тонкошорсткий. Суцвіття - волоть до 40 см, розлога і довгаста, багатоколоскова. Колоски двостатеві, сидячі, яйцеподібні, опушені, з колінчастим остюком завдовжки до 14 мм. Коренева система у вигляді підземних стебел з вегетативними бруньками і бічних розгалужень проникає в грунт на глибину до 80 см. Кореневища бувають трьох типів: первинні, що йдуть вертикально, вторинні - горизонтальні, що утворюють нові рослини, і третинні, або запасні, які відходять від нових рослин.

сорго0.jpgРозвиток Сходить - в березні - травні. Цвіте - в липні - серпні. Плодоносить - з серпня по жовтень.

Насіння Плід - плівчаста зернівка. Форма - овальна, квіткові луски якої опадають разом із колосковими, Розмір - довжина 4-5, ширина 1,5-2, товщина 1-1,25 мм Маса 1000 зернівок - 4,5-9,5 г.

Біологічні особливості Максимальна плодючість - 8000 зернівок, Глибина проростання - не більше 10-12 см, відрізки кореневищ приживаються на глибині не більше 30 см Життєздатність у грунті - до 5 років.

Екологічні умови Температура проростаня - мінімальна : +10...+12, оптимальна : +30...+35°. Кореневища вимерзають при температурі -15° Вимоги до вологи - віддає перевагу перезволоженим землям.

Поширення Поширений в Криму, Дніпропетровській і Одсській областях на полях, біля каналів зрошувальних систем, у садах і на городах.

 

Може засмічувати групи культур

        • Зерновіhttp://agroua.net/img/p.gif

        • Зернові круп"яні